Projekty
Naszymi klientami jest ponad 2000 geodetów w Polsce i na świecie, w tym firmy i instytucje takie jak: GUGIK, KGHM Polska Miedź S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Kompania Węglowa S.A., Jastrzębska Spółka Węglowa S. A., Laser Gulf, Leica Geosystems Polska, sp. z o.o..
Nasze ważniejsze opracowania:
Nowa wersja programu TRANSPOL powstała m.in. w związku z wprowadzeniem w Polsce nowego trójwymiarowego układu odniesienia, oznaczonego PL-ETRF2000, definicji nowego układu wysokościowego PL-EVRF2007-NH oraz potrzebą określenia jednolitego modelu numerycznego polskiej quasigeoidy, przyjmującej obecnie nazwę PL-geoid-2011. Program ujmuje w jednym pakiecie wszystkie zadania obliczeniowe, realizowane zasadniczo w dwojakim trybie: teoretycznym i empirycznym, wykorzystującym specjalnie skonstruowane do tego celu siatki interpolacyjne. Dwie opcje dotyczą w szczególności przejść transformacyjnych pomiędzy układami kartograficznymi starych i nowych układów odniesienia: PUŁKOWO’42, PL-ETRF89, PL-ETRF2000. W przypadku transformacji wysokościowych i modelu quasigeoidy stosuje się wyłącznie metodę empiryczną.
Program TRANSPOL 2.06 wraz z opisem metodologicznym jest dostępny m.in. na stronie www.asgeupos.pl . W publikacjach zamieszczonych na naszej stronie www.geonet.net.pl jest omówiony sposób utworzenia modelu quasigeoidy. Pod nazwą GEOIDPOL-2008CN występuje model quasigeoidy identyczny z modelem PL-geoid-2011 w obszarze Polski. Ten ostatni powstał bowiem z modelu GEOIDPOL-2008CN przez ograniczenie szerszego zakresu zmienności: 13- 25 stopni długości i 48– 56 stopni szerokości wyłącznie do obszaru Polski z niewielkim zapasem ok. 5 km.
Na zlecenie wykonawców systemu ASG-EUPOS firma ALGORES-SOFT opracowała kompletne oprogramowanie automatycznego postprocessingu serwisu POZGEO. Prace nad programem podjęto już w roku 2007. Obecnie funkcjonują wersje 2.** oprogramowania. Szczegółowe funkcje i charakterystyki dokładnościowe oprogramowania są opisane w dokumentach na stronie www.asgeupos.pl a także w publikacjach na naszej stronie.
Na zlecenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. opracowano moduł obliczeniowy dla działów miercznicych obejmujący dużą cześć specyficznych zagadnień geodezji górniczej, w tym m. in. obliczenie górniczych ciągów sytuacyjno-wysokościowych, wstępna analiza dokładności sieci górniczych wraz z analizą zbicia, automatyzacja pozyskiwania danych pochodzących z różnych źródeł.
Na zlecenie firmy wykonującej precyzyjne pomiary instalacji na platformach wiertniczych wykonano oprogramowanie pozwalające na opracowanie danych pomiarowych wraz z przygotowaniem prezentacji graficznej w programie AutoCad.
Opracowanie programu transformacji map w formacie SWDE. Zelceniodawca: GUGiK
Opracowanie programów transformacji współrzędnych wraz z korektami lokalnymi opartymi na osnowach geodezyjnych dla kilkudziesięciu powiatów.
Biblioteki .dll do transformacji
Firma dysponuje bibliotekami programistycznymi .dll zapewniającymi transformację współrzędnych pomiędzy różnymi układami współrzędnych stosowanymi w Polsce. Nasze algorytmy zostały wykorzystane w wielu programach, m. in.: EWMAPA, GEOINFO, GEOMAP, EWID
Wyznaczenie parametrów transformacji i określenie algorytmów pozwalających na transformację numerycznych zasobów kartograficznych całej korporacji do układu 2000. Częścią zamówienia było dostarczenie oprogramowania pozwalającego na transformacje górniczych map numerycznych.
Prace obejmowały obliczenia osnów geodezyjnych, wyznaczenia parametrów transformacji lokalnych i transformację map numerycznych.
Opracowanie modułu automatycznego postprocessingu dla systemu VRSNET.PL. W odróżnieniu od serwisu POZGEO moduł wykorzystuje także dane systemu GLONASS.
Przeprowadzono kilka serii szkoleń dla geodetów wykonawców i geodezyjnej administracji publicznej. Tematyka szkoleń:
- Problematyka konwersji zasobów geodezyjnych i kartograficznych do układu „2000”.
- GPS w geodezji.
- Metody wykonywania pomiarów i obliczeń geodezyjnych techniką GPS oraz opracowywanie i przekazywanie wyników do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Obliczenia w programie GEONET.
Geographic-geodetic BLH, cartesian geocentric XYZ, ELD planar cartographic - Libyan Transverse Mercator and UTM - Universal Transverse Mercator systems in HAYFORD and WGS-84 ellipsoid.
Funkcje programu:
Program służy do przeglądania i wybierania punktów państwowych osnów geodezyjnych na tle granic administracyjnych (granica państwowa, granice województw i powiatów) lub siatki południków i równoleżników, o gęstości dobieranej przez operatora zależnie od zastosowanego powiększenia obrazu. Użytkownik może zaznaczyć na ekranie obszar prostokątny, z którego automatycznie będą wybrane punkty w następujący sposób: nazwy (kody punktów osnów według instrukcji technicznej G-2) zostaną umieszczone w protokołach ekranowych, a także po wykonaniu zapisu - w plikach tekstowych określonych przez operatora.
Wyrównanie sieci aerotriangulacji metodą wiązek. Aplikacja wykonana w r. 2002 dla systemu fotogrametrycznego © 2002, DEPHOS Sp. z o. o. w Krakowie.
Opracowanie wdrożeniowe dla branżowych map numerycznych polskiego gazownictwa. Koncepcja i realizacja jednostrefowego układu kartograficznego dla obszaru Polski, powstałego jako wiernokątne odwzorowanie elipsoidy GRS-80 o minimalnych zniekształceniach liniowych.
Układ PUK2000 - izolinie zniekształceń
Opracowanie komputerowej aplikacji dla transformacji współrzędnych pomiędzy układami kartograficznymi na obszarze Szwecji. Wykonano w 2001 r. na zlecenie WPG.